Zmena pravidiel: Vďaka nim Slovensko nezostupuje do C-kategórie Ligy národov UEFA!

V premiérovom ročníku Ligy národov UEFA bolo Slovensko v B-kategórii, kde však skončilo na poslednom treťom mieste vo svojej skupine. Hoci raz suverénnej zdolalo Česko, ako kompenzácia za jednu prehru s ním a ďalšie dve s Ukrajinou to nestačilo. Napokon si však zahráme aj v ďalšom cykle rovnakú kategóriu.

Prvý ročník

Celkovo 55 európskych krajín bolo rozdelených do štyroch kategórii. Vo dvoch najvyšších boli štyri trojčlenné skupiny, v tretej tri štvorčlenné skupiny a jedna trojčlenná a v poslednej štvrtej boli štyri štvorčlenné skupiny. Víťazi každej skupiny priamo postupovali do vyššej kategórie, naopak, poslední vypadávali. Teda mali vypadnúť.

Druhý ročník

Hrať sa bude na jeseň roku 2020, finálový turnaj v júni 2021, teda rovnako ako prvý ročník (tam sa hrali skupiny v roku 2018 a finálový turnaj v júni 2019). Zmena však nastala v počte účastníkov. UEFA rozhodla, že v prvých troch kategóriách (A, B a C) bude po šestnásť tímov (a teda štyri skupiny po štyroch tímoch) a zvyšné krajiny budú hrať poslednú D-kategóriu. V nej bude mať jedna skupina štyri a jedna tri tímy.Čo sa týka pohybov medzi kategóriami, to by sa meniť nemalo. Posledné tímy vypadnú, víťazi postúpia. Otáznik visí akurát nad pohybom medzi C a D kategóriou, pravdepodobne však v tej najnižšej kategórie postúpia z oboch skupín po dva tímy. Všetko bude ujasnené 3.3.2020 počas žrebovania skupín.

Portugalsko bude obhajovať titul

Kategórie a výkonnostné koše – druhý ročník

V A-kategórii sa teda predstavia tímy, ktoré sa v prvom ročníku umiestnili:

 • na 1. miestach v A-kategórii
 • na 2. miestach v A-kategórii
 • na 1. miestach v B-kategórii
 • na 3. miestach v A-kategórii (pôvodne mali zostúpiť)

V B-kategórii sa teda predstavia tímy, ktoré sa v prvom ročníku umiestnili:

 • na 2. miestach v B-kategórii
 • na 1. miestach v C-kategórii
 • na 3. miestach v B-kategórii (pôvodne mali zostúpiť)
 • na 2. miestach v C-kategórii (pôvodne mali ostať v C)
V C-kategórii sa teda predstavia tímy, ktoré sa v prvom ročníku umiestnili:

 • na 3. miestach v C-kategórii
 • na 4. miestach v C-kategórii (pôvodne mali vypadnúť)
 • na 1. miestach v D-kategórii
 • na 2. miestach v D-kategórii (pôvodne mali ostať v D)
 • najlepší 3. z D kategórie (pôvodne mal ostať v D)

V D-kategórii sa teda predstavia tímy, ktoré sa v prvom ročníku umiestnili:

 • na 3. miestach v D-kategórii (okrem najlepšieho)
 • na 4. miestach v D-kategórii
Odôvodnenie zmeny

Liga národov mala v prvom rade znamenať zníženie počtu priateľských zápasov, ktoré boli nahradené súťažnými zápasmi. Väčšina tímov však hrala trojčlenné skupiny a aj tak mala aj počas skupinovej fázy dvakrát zo šiestich termínov voľno, a teda zväzy aj tak hľadali súperov na priateľské zápasy. Tie sa však stanú vďaka tomu kroku minulosťou, keďže jediná trojčlenná skupina bude v kategórii D. Len jediný z päťdesiatich piatich tímov teda ostane bez súpera, a aj to z najnižšej kategórie, ktorí si zrejme súpera hľadať ani nebude, keďže by ho musel nájsť mimo Európy.

Názory sa ale líšia

Tento krok je pochopiteľne mnohými vítaný, veď predsa len tie trojčlenné skupiny boli trošku zvláštne a takto sa skutočne aspoň vyhneme priateľským zápasom. Taktiež sa zníži počet pohybov, veď predsa len, bolo trošku divoké, že najmä v B-kategórii sa vlastne udržala len tretina krajín. Na druhej strane tento krok ale vyvolal aj istú dávku “narážok”, že tento tlak na zmenu formátu mohol byť vyvolaný najmä zo strany nemeckého zväzu, ktorý sa razom ocitol ako papierovo jeden z najsilnejších na svete len v B-kategórii. Vo svojej skupine smrti totižto skončil posledný za “znovuzrodeným” Holandskom a svetovým šampiónom z Francúzska. Okrem nich mali vypadnúť aj vicemajstri sveta z Chorvátska, silné Poľsko a Island, ktorý v ostatných rokoch zažil nepredstaviteľný boom, veď razom sa tradičný outsider ocitol na EURO 2016 i MS 2018.Každopádne, táto zmena má pozitívny dopad aj na Slovensko, ktoré si opäť zahrá B-kategóriu. Spolu s nami sa rovnako pozitívne dotkla zmena aj Turecka, Írska a Severného Írska. No aj ďalších krajín, ktoré boli presunuté z D do C.Zdroj: EUFA | Twitter

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *