Vzbura nechcených: Portugalskej lige kraľuje nedávny účastník piatej ligy!

Ak sa nejako bližšie nezaujímate o dianie v portugalskom futbale, o klube FC Famalicão ste možno ešte ani nepočuli. Ak sa však pozriete na aktuálnu tabuľku, práve tento tím vedie súťaž pred gigantmi FC Porto a Benfica Lisabon. Odkiaľ sa Famalicão vzalo a kto zaň hrá? Rozhodne nie nejaké hviezdy…
Niečo z histórie

FC Famalicão bolo založené v medzivojnovom období (1931) a na svojom konte nemá nijaké prestížne trofeje. Tými najcennejšími sú poháre za triumfy v druhej portugalskej lige z rokov 1978 a 1988. Behom svojej histórie sa FC Famalicão zvyčajne pohybovalo v nižších súťažiach, medzi elitou sa po prvýkrát objavilo v roku 1978, okamžite však zostúpilo. Presne o desať rokov sa situácia na chlp zopakovala. Najlepšie obdobie prišlo v rokoch 1990-1994, keď sa v Primeira Divisao, teda najvyššej súťaži udržal klub štyri sezóny. Rekodrným umiestnením je 13. miesto. Teraz, v roku 2019 sa FC Famalicão vrátilo do elitnej súťaže presne po štvrťstoročí, ktoré bolo poriadne divoké. Behom neho sa klub ocitol na jednu sezónu až v 5. lige! A nebolo to tak dávno – a síce v sezóne 2008/09.V roku 2015 sa FC Famalicão vrátilo do celonárodnej druhej ligy, zároveň sa v sezóne 2014/15 dostalo aj do štvrťfinále pohára. Následne obsadilo v druhej lige pekné šieste miesto, no ďalšie dve sezóny boli zase len “existenčné” a ukončené v druhej polovici tabuľky. Sezóna 2018/19 ale priniesla už spomínaný postup, keď bilancia 21-6-7 a skóre 57:34 prinieslo tímu návrat medzi elitu z 2. miesta za majstrovskou Ferreirou.
Sezóna 2019/2020

Zatiaľ bez pochýb sezóna snov. Klub hrajúci na štadióne s kapacitou len 5 307 miest (ktorý samozrejme doteraz bohate stačil) sa po prvýkrát v histórii objavil na čele najvyššej súťaže. A nie len na chvíľu, ale už je v čele približne mesiac. Aktuálne má po siedmych kolách bilanciu 6-1-0, vďaka ktorej má náskok jedného bodu na dvoch gigantov – FC Porto a Benficu. Na ďalšie tímy má ešte väčší náskok a už teraz je isté, že minimálne ďalšie dve kolá bude v TOP3. So spomínanými gigantmi síce ešte FC Famalicão nehralo, no v 6. kole prekvapujúco vyhralo na pôde Sportingu 1:2!

Stávka na mladých a nechcených

FC Famalicão nie je tímom, ktorého majiteľ by získal zvučné mená a razom ho vyšvihol medzi elitu. Izraelský podnikateľ Idan Ofer má síce majetok vo výške takmer piatich miliárd eur, no do futbalu nijaké závratné čiastky po vzore ManCity, PSG a ďalších klubov nedáva. Dá sa povedať, že oporami klubu sú v súčasnosti prevažne hosťujúci mladíci (napríklad z Atlética Madrid, Bragy, Porta či Valencie), viacerí prišli zadarmo či z nižších súťaží. Priemerný vek pätnástich stabilných hráčov aktuálnej zostavy je necelého 23,5 roka, aj to navyšuje 35-ročný brankár Rafael Defendi.

Trénerom je 48-ročný bývalý futbalista João Pedro Sousa, ktorý stavil predovšetkým na brazílskych legionárov, ktorých je v 29-člennom tíme hneď dvanásť. Strelecky tím zatiaľ tiahne najmä 21-ročný Brazílčan Anderson Silva, ktorý je v tíme už tretiu sezónu a 26-ročný odchovanec Porta Fabio Martins, ktorý hrával v minulosti za Cháves a naposledy za Bragu, kde vypadol zo zostavy. Stopérska dvojica má spolu len 41 rokov a tvoria ju argentínsky teenager Nehuen Perez a Brazílčan Patrick William. Ani ďalšie mená nie sú nijak známe. Kapitánom je už spomínaný brankár Rafael Defendi, ktorý v minulosti vystriedal množstvo brazíslkych klubov a v rokoch 2014-2018 pôsobil vo Ferreire v Portugalsku.Kedy príde pád?

To sa v prípade tohto mladého tímu, ktorého hráči sa príliš nemôžu poznať (veď mnohí prišli pred sezónou na hosťovania a pod.), čaká prakticky v každom kole. Zároveň však netreba zabúdať na to, že o úplnú náhodu nejde, veď aj pri triumfe so Sportingom boli vyrovnané aj štatistiky, a teda nešlo o šťastné víťazstvo typu jedna strela, jeden gól. Už v najbližšom kole však čaká mladíkov výlet do Porta, kde je favorit pochopiteľne jasný. Slávny klub síce v polovici augusta zažil katastrofálny týždeň, keď prehral prvé kolo ligy a následne vypadol z predkola LM, no odvtedy vyhral všetkých osem duelov. Zároveň ale netreba zabudnúť na fakt, že FC Famalicão bude kraľovať minimálne štyri týždne, keďže ďalšie kolo je na programe až v poslednom októbrovom týždni. Dovtedy sa bude hrať ligový pohár, národný pohár a čaká nás aj ďalšia repre pauza.

Už teraz je to však malá rozprávka pripomínajúca napríklad cestu Leicestru, aké veľmi radi vidia všetci fanúšikovia.Foto: Twitter

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *