Pred žrebom LM: Tieto prekvapujúce fakty rozhodne stoja za pozornosť!

A je to tu. Dva mesiace trvajúce obdobie predkôl je za nami a konečne sme spoznali posledných šesť účastníkov skupinovej fázy, ktorá klubom prinesie rekordný balík. Väčšie tímy to až tak “netrápi”, pre takú Slaviu, Dinami Záhreb, Genk či iné skromnejšie tímy ale príjem za samotnú účasť poriadne poteší…

Zaujímavosti pred štartom:

FINANCIE
UEFA rozdá klubom v hlavnej fáze približne 2 miliardy eur, víťaz si polepší v základnom balíku o 66 mil. eur, so všetkými bonusmi za vysielacie práva, koeficient a víťazstvá s remízami sa ale určite dostane cez 100 miliónov eur, pravdepodobne však až cez 120 miliónov eur.Ak by Liverpool zaznamenal navlas presné výsledky ako v uplynulej sezóne, na jeho konto by pribudlo približne 130 miliónov eur.

Lille, ako tím s najnižším koeficientom by v prípade, že by nezískalo ani bod, zinkasovalo cca 20 miliónov eur. Česká Slavia Praha má istých už teraz 22 mil. eur.

ZÚČASTNENÉ KRAJINY

V hlavnej fáze sa predstavia účastníci zo 16 krajín. Podľa umiestnení v domácej súťaži v ročníku 2018/19 je rozdelenie nasledovné: 15x majster, 8x krát vicemajster, 5x 3. tím a 4x 4. tím.

Raritou je účasť gréckeho Olympiakosu. Nie, že by tento tím, ktorý ovládol 17 z ostatných 20 sezón v Grécku bol nejakým senzačným účastníkom, ale skôr z iného dôvodu. Olympiakos je totižto vicemajster, zatiaľ čo šampión PAOK Solún si LM nezahrá. Olympiakos totižto zvládol v nemajstrovskej časti prejsť cez Plzeň, Basaksehir a Krasnodar, zatiaľ čo PAOK v majstrovskej časti vypadlo s Ajaxom.

Premíerovo si zahrajú hlavnú fázu dva belgické celky.

Podľa rebríčku UEFA má zastúpenie 15 zo 16 najvyššie hodnotených krajín. Bez účastníka je však 12. Švajčiarsko, ktorému v predkole vypadol YB Bern aj Basel. Naopak, zastúpenie v súťaži má aj tento rok 25. Srbsko zásluhou CZ Belehrad.

NASADENIE DO JEDNOTLIVÝCH KOŠOV

Zaujímavé je, že Taliansko aj Nemecko majú zástupcov v každom zo štyroch košov a tak každý tím má 50%-nú šancu, že bude mať v skupine súpera z Talianska a 50%-nú, že bude mať v skupine súpera z Nemecka.  Existuje šanca cca 1:200, že budú štyri skupiny s nemeckým a talianskym tímom zároveň.

Ak by nemali víťazi LM a EL isté nasadenie do 1. koša, Chelsea by bola v 2. koši, rovnako tak aj Petrohrad. Naopak, v 1. by boli madridské celky Real aj Atlético.

Real Madrid je v 2. koši, hoci má najvyšší koeficient zo všetkých tímov.

Vďaka nasadeniu do jednotlivých košov sa síce žiadna skupina z uplynulého ročníka nemôže zopakovať, no minuloročná skupina smrti môže byť takmer rovnaká. K trojici Barcelona, Tottenham a Inter Miláno bolo pred rokom vyźrebované PSV Eindhoven, to tentokrát už v 2. predkole vypadlo s Baselom.

Isté de-javu môže zažiť aj CZ Belehrad. V uplynulej sezóne bol v druhej skupine smrti (s PSG, Liverpoolom a Neapolom), teraz opäť môže čeliť Neapolu, no len jednému z dua PSG-Liverpool.VEĽKÉ OČAKÁVANIA

Tie určite majú všetky tímy, no predsa len u niektorých sú ešte o niečo vyššie.

Finále sa bude hrať v Istanbule, a teda domácim tímom môže byť len Galatasaray, u ktorého to tak pravdepodobné nie je. V rovnakom meste však v roku 2005 Liverpool senzačne otočil finále s AC Milánom, keď prehrával už 0:3. Pre Liverpool by účasť vo finále bola pikantnejšia aj o to, že je obhajcom titulu.

RB Salzburg – pre13-násobného šampióna Rakúska je to vôbec premiérová účasť v hlavnej fáze. Len v ostatných desiatich rokoch bol šampiónom deväťkrát, no v predošlých ôsmych prípadoch vždy vypadol v predkole. Teraz malo Rakúsko po prvýkrát istotu účasti v skupinovej fáze. Pre tím, ktorý to pred dvomi rokmi dotiahol do semifinále EL a už dvakrát v nej získal v skupinovej fáze získal osemnásť, resp. šestnásť bodov, je to veľká výzva. A vďaka účasti v 3. koši ani postup nie je nereálny.

Návrat Španielska na trón? Päťročnú nadvládu ukončil Liverpool, ktorý výrazne pomohol, keď senzačne obrátil semifinálový dvojzápas. Tentokrát si ale Španieli budú chcieť vziať korunu späť. Oveľa lepšie však vyzerajú anglické tímy, a to najmä ManCity a práve Liverpool.

Juventus? Rekordér v počte prehier vo finále LM má aktuálne k dispozícii dve veľmi silné jedenástky. Do klubu sa vrátil ikonický Buffon, Juve získalo najtalentovanejšieho obrancu sveta De Ligta a udržalo pokope všetky hviezdy v čele s Ronaldom. Svoj posledný titul zaznamenal ešte v roku 1996, odvtedy vo finále 5 krát padol.

Manchester City získal v minulej sezóne v Anglicku štyri trofeje, tento rok začal ďalšou. Hoci Guardiolova družina bola už minulý rok považovaná za TOP favorita aj v LM, opäť padla už vo štvrťfinále, a to paradoxne s anglickým tímom – Tottenhamom. Ten Citizens zobral dva body aj teraz, v 2. kole Premier League. Stropom pre Citizens je tak jedno semifinále. Zlomia to tento rok?

A na záver nemožno vynechať českú Slaviu. Česi zažili v EL poriadne sklamanie, keď im v 3. predkole (trošku smolne) vypadli všetci traja účastníci, teda Plzeň, Sparta aj Mladá Boleslav. Ešte skôr sa porúčal Jablonec. Slavia však zvládla predkolo LM a po minuloročnej štvrťfinálovej účasti v EL bude dúfať, že aj v LM si aspoň na 3. miesto v skupine dokráča, aby mohla napodobniť minulú sezónu.Páčil sa vám príspevok a ešte nie ste fanúšikom stránky Futbalinak.sk? Zmeňte to hneď teraz >>> TU<<<.

Foto: Twitter

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *