Písali dejiny, skončili v troskách: Smrť si jednoducho nevyberá…

V roku 2011 sa oplakávalo vo veľkom zrútenie lietadla, v troskách ktorého zomreli takmer všetci hokejisti ruského Lokomotiv Jaroslavl, vrátane slovenskej legendy Pavla Demitru. Aj futbalová história si pamätá na tragické momenty. Hoci najčastejšie sa hovorí o mníchovskej tragédii, pri ktorej zomrela značná časť hráčov Manchestru United vracajúcich sa domov do zápase na pôde Bayernu, nie je jedinou…

4. mája 2019 uplynie presne 100 rokov od tragického úmrtia Milana Rastislava Štefánika, jednej z najväčších osobností slovenských či československých dejín. Jeho smrť najvždy ostane zahalená rúškom tajomstva, keďže oficiálna príčina pádu jeho lietadla ostáva nedoriešená. V rovnaký deň, akurát o rovných 30 rokov neskôr – 4- mája 1949, si iné letecké nešťastie vyžiadalo nie jednu, ale až 31 obetí. A síce 18 hráčov FC Turínu a ďalších členov realizačného tímu. Tí si v čase, keď mali takmer istý zisk ďalšieho domáceho titulu, urobili výlet do Lisabonu, kde si v priateľskom zápase zmerali sily s ďalším gigantom tej doby – Benficou.

Domov ale nikdy neprišli. Len 10 kilometrov od domu ich lietadlo v hustej hmle narazilo do násypu, na ktorom stojí bazilika Superga. V nadmorskej výške 672 metrov došlo k tragédii, ktorá v histórii talianskeho futbalu nemá obdoby. A snáď sa jej už nikdy nič nevyrovná…

Taliansky suverén povojnovej doby s hneď desiatimi talianskymi reprezentanti mohol získavať ďalšie trofeje a prepisovať dejiny ešte výraznejšie. Zlatá generácia napodobila úspech svojich predchodcov z roku 1928 a titul slávila najskôr v roku 1943 a následne štyrikrát v rade – 1946-1949. Teda vlastne trikrát, ten štvrtý titul vybojovala, no konca sezóny a majstrovských osláv sa nedožila. Kto vie, na akom čísle sa mohla zastaviť veľkolepá majstrovská séria a ako mohli dopadnúť MS vo futbale 1950, kde by za Taliansko hrali mnohí Turínčania. To ostane v rovine teórie. Kanonier Valentino Mazzola, skvelý krídelník Franco Ossola, záložník Mario Rigamonti, talentovaný Rubens Fadini, bývalý hráč aj Slovenu Bratislava Július Schubert, inak maďarský rodák, a mnohí ďalší našli totižto svoje pohrebisko v troskách lietadla.

Len dodám, že behom tých 70 rokov sa v Turíne slávil titul veľakrát, no v konkurenčnom Juventuse. FC Turín, v minulosti aj AC Turín, si ho vybojoval odvtedy len raz, a to v roku 1976.

Česť ich pamiatke…


Páčil sa vám príspevok a ešte nie ste fanúšikom stránky Futbalinak.sk? Zmeňte to hneď teraz >>> TU<<<.


Zdroj: Wikipedia | Foto: Twitter

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *