Odvtedy uplynulo 20 rokov: Ako sa Manchester United zapísal do futbalovej histórie?

Manchester United je bez akýchkoľvek pochybností jedným z najslávnejších a najbohatších klubov sveta. Nič na tom nemení ani fakt, že od odchodu legendárneho Alexa Fergusona pred šiestimi rokmi fanúšikovia márne čakajú na ligový triumf či veľký úspech v Lige majstrov. Ako náplasť musí stačiť triumf v Európskej lige, dva v ligovom pohári a jeden v FA Cupe. V sezóne 1998/99 bolo ale všetko inak.

Čo vtedy klub dokázal? Iste si mnohí spomenú na legendárny obrat vo finále Ligy majstrov, v ktorom Bayern podľahol anglickému celku v pomere 1:2, hoci v 90. minúte vyhrával 1:0. Spomínaná sezóna sa však stala historickou aj z iného dôvodu. Manchester United v nej dokázal ako prvý európsky klub v “novodobej” histórii získať najcennejší tripple, a teda ovládnuť LM, domácu ligu i domáci pohár. Pred ním sa to podarilo Celticu, Ajaxu i PSV Eindhoven, no všetkým ešte v čase, keď sa Liga majstrov hrala len K.O. formátom a hral ju z každej krajiny pod hlavičkou UEFA len jeden tím.

Mnohí preto tvrdia, že to bol vôbec najlepší Manchester United, aký kedy “existoval”. Medzi kľúčových hráčov klubu vtedy patrili Peter Schmeichel, David Beckham, Ryan Giggs, Paul Scholes, Gary Neville, Jaap Stam, Andy Cole, Dwight Yorke, Nick Butt, Phil Neville a samozrejme aj kapitán Roy Keane či zlatý žolík Ole Gunnar Solskaer. Čo meno, to ikona. Alex Ferguson dokázal zo zlatej generácie vyťažiť maximum a len ťažko predvídať, kedy ManUtd niečo podobné zopakuje.Bol ale tento tím až taký nezastaviteľný? To je už druhá vec. V žiadnom prípade si nedovolím spochybniť kvalitu tohto tímu ani jeho výnimočnosť, veď Premier League ovládol aj v ďalších dvoch nasledujúcich sezónach. No ak sa bližšie pozrieme na ročník 1998/99, len sotva si predstaviť, že dnes by dokázal niečo podobné zopakovať.

V Lige majstrov bolo vtedy len šestnásť klubov, ManUtd dokonca musel ako vicemajster ísť do predkola. V ňom prešiel cez poľský LKS Lodž, keď doma vyhral 2:0 a v odvete gól nepadol. V skupinovej fáze mal aj kúsok šťastia, bez ktorého by nepostúpil ďalej. Dánske Brondby zdolal v oboch prípadoch suverénne (6:2 a 5:0), no s Barcelonou i Bayernom sa v oboch prípadoch rozišiel zmierlivo s remízou. A ak by Barcelona neprehrala jeden zápas s Brondby, United by skončil tretí a nepostúpil ďalej. Vo vyraďovacej fáze prešiel anglický celok cez Inter Miláno i Juventus, vo finále udolal Bayern. Ak niekto dokáže vyradiť tak náročných súperov, titul mu náleží právom.V FA Cupe to bolo tiež poriadne vydreté, ale predsa. Fergusonovci museli v opakovaných zápasoch postúpiť cez Arsenal I Chelsea, na svojej ceste vyradili aj Liverpool. To svedčí o mimoriadne nabitom programe, takže opäť klobúk dolu. Kde je teda zádrhel? V domácej lige získal United titul o bod pred Arsenalom, pričom naň stačilo 79 bodov (bilancia 22-13-3)! Samozrejme, netreba sa čudovať, že pri tak náročnom programe strácali doma body. No ak si to porovnáme so súčasnosťou, keď Liverpoolu nestačilo na titul ani 97 bodov, či Tottenhamu pred dvomi rokmi 86, je tu istý rozdiel. Vlastne, od roku 1999 by 79 bodov nestačilo na titul už ani raz. Na to sa však história nepýta a nik nevezme Manchestru United tak ohromný úspech!


Páčil sa vám príspevok a ešte nie ste fanúšikom stránky Futbalinak.sk? Zmeňte to hneď teraz >>> TU<<<.


Zdroj: Wikipedia | Foto: Twitter

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *