Nepredstaviteľná nadvláda: Pozrite, akou ničivou mašinou bol ManUtd v ére Alexa Fergusona!

Nečudo, že je po ňom pomenovaná severná tribúna Old Trafford. Alex Ferguson urobil z Manchestru United, dobrého anglického celku, absolútneho giganta. Z počiatku to tak nevyzeralo, no postupom času škótsky manažér vyniesol United do nebies a svojim následnovníkom pripravil neriešiteľnú úlohu.

Alex Ferguson prebral klub v priebehu ročníka 1986/87. Po troch štvrtých miestach v rade to vyzeralo s klubom horšie. Napokon ani samotný, vtedy ešte nie tak známy Škót, veˇa nezmohol. Klub obsadil 11. priečku. V nasledujúcej sezóne sa ale umiestili Červení diabli na 2. mieste! Nie, ešte na výslní neboli. Ďalšie dva roky boli kritické a dnes by to bolo na vyhadzov, Vtedy nie. V sezóne 1988/89 obsadil ManUtd 11. miesto, v ďalšej sezóne prišiel dokonca pokles na trináste miesto. Vtedy nastal zlom, hoci ani konečné miesto v sezóne 1990/91 nebolo práve vysnívanou métou.

Šiesta sezóna pod vedením Alexa Fergusona bola absolútne prelomovou. Ešte štyri kolá pred koncom klub anglickej lige vládol. Následne však prišli tri prehry a ani triumf nad Tottenhamom v poslednom zápase nič na striebre nezmenil. V tom čase ale začínala dorastať generácia na čele s Giggsom či Scholesom. Okrem iného, elitná anglická súťaž dostala názov Premier League. A vtedy to všetko začalo. Sezóna 1992/93 = titul č.1! O rok to klub pod vedením Alexa Fergusona zopakoval a do konca tisícročia mal “červený” manchesterský klub na konte už šesť titulov. Nové milénium následne začalo rovnako, ako skončilo to staré. Titulom. Súperi chodili do zápasu s cieľom vytiahnuť sa proti favoritovi, no väčšinou sa to nepodarilo. Nie, že by Manchester nestrácal body, ale v nesmierne vyrovnanej súťaži ich strácal menej, ako jeho súperi.

*** Prečítajte si aj 13 faktov o Alexovi Fergusonovi ***

Keď Alex Ferguson v lete 2013 opúšťal lavičku, ako inak, s majstrovským titulom, z tribún sa ozýval obrovský aplauz, zároveň však fanúšikovia vedeli, že skončilo niečo výnimočné. Niečo neopísateľné. Dvadsaťdva rokov v TOP3 – nepretržite! Z toho trinásť majstrovských titulov, šesť druhých a tri tretie miesta. K tomu dva triumfy v Lige majstrov, päť v FA Cupe, štyri v ligovom pohári, deväť v Community shield. Pod vedením legendárneho manažéra to išlo akosi samé. Klub mal dostatok financií na posily, no tie sa v drvivej väčšine prípadov skutočne uchytili a boli prínosom. Pochopiteľne, aj on občas netrafil úplne do čierneho, veď chyby robia všetci. Ale všetko išlo hladko, bez väčších výkyvov. Inak by nebol celok 22x v rade na stupňoch víťazov. Jeho rukami prešiel Beckham, Ronaldo, Giggs, Scholes, Phil a Gary Neville, van der Saar, Stam, Vidič, Rio Ferdinand, Cantona, Rooney, Evra, Barthez, van Nistelrooy a ďalší.

Umiestnenia ManUtd v ére Premier League pod vedením Fergusona:

  • 1 – 1 – 2 – 1 – 1 – 2 – 1 – 1 – 1 –  3 – 1 – 3 – 3 – 2 – 1 – 1 – 1 – 2 – 1 – 2 – 1

Čo to ale znamenalo pre jeho následovníkov? V koži Davida Moyesa by nechcel byť nikto. Očakával sa od neho pochopiteľne titul. Ale problém bol v tom, že hráči a celý klub bol akosi nútený vybočiť v plnej rýchlosti z hlbokej koľaje. Ferguson mal okolo seba ľudí, ktorým dával povely a oni vedeli, čo robiť. Vedel, akých potrebuje hráčov, vedel, aké sú silné a slabé stránky každého jedného futbalistu. Mal všetko premenené na svoj obraz. Každý tréner je však iný, každý potrebuje pre dosiahnutie úspechu iný typ hráčov. Predstavte si seba, keď hráte FIFU. Zapnete kariéru a zvolíte si mužstvo. Nech je akokoľvek kvalitné, niektorí hráči vám nebudú pasovať. Možno sú na váš vkus pomalí, možno zbytočne rýchli. Možno majú slabú kandíciu, možno sú málo technickí. Možno vám chýba vysoký hrotový útočník alebo sa vám zdá naopak zbytočný. Rozdiel medzi virtuálnymi panáčikmi a hráčmi z mäsa a kostí je ale veľmi veľký. Moyes bol po necelej sezóne prepustený a sezónu dohrával United pod vedením hrajúceho trénerea Giggsa. Následne prišiel van Gaal. Starý skúsený lišiak však dieru do sveta neurobil Hoci káder trošku obmenil a miestami to vyzeralo nádejne, štvrté a piate miesto v Premier League nebolo uspokojivé. A prišiel Mourinho. Pravdepodobne ten najkontriverznejší tréner sveta. Behom dva a pol roka utratil takmer 500 miliónov eur, no vyhral akurát tak Európsku ligu. O tom, že by tímu chýbala kvalita, nemôže byť ani reči. Snáď hráči ako Pogba, Lukaku, Matič, Martial, Mata, Rashford, Bailly a ďalší nemajú kvalitu? V Premier League skončil v sezóne 2017/18 síce druhý, no na nezastaviteľného mestského rivala sa nechytal. Guardiola minul podobný balík peňazí, no na tozdiel od Mourinha mu jeho mašina šlapala dokonale. Takmer dokonale.

Aká bude ale budúcnosť United? Stále tento tím patrí medzi najpopulárnejšie a najbohatšie na svete. Nech príde na jeho lavičku ktokoľvek, musí sa vysporiadať s enormným tlakom. V kádri bude mať dosť kvalitných hráčov a určite dostane balík peňazí na prestupy. No halvne musí vedieť, ako chce, aby jeho klub hral. Keď to zvládne, do dvoch či troch rokov môže byť na vrchole. Určite sa nevyhne porovnania s Fergusonom, čo nie je dobré. Pretože pri ňom budú vyzerať snáď všetci ako neschopní outsideri. Len málokto si ale uvedomí, že aj Fergusonovi trvalo sedem rok, kým získal titul. Rozdiel medzi vtedy a teraz je ten, že vtedy bol pre United titul úspechom a teraz sa vyžaduje. A staĺe viac…


Foto: Twitter

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *