Nejasná budúcnosť FC Barcelony? Euforické obdobie sa môže blížiť ku svojmu koncu!

Stará múdrosť hovorí jasne – „Nič netrvá večne“. A je to veru svätá pravda. Platí to aj vo svete futbalu. Bez toho, aby si to fanúšikovia želali, ukončili svoje kariéry len v ostatných pár rokoch Drogba, Giggs, Lahm, Scholes, Gerrard, Lampard, Totti, pred nimi Maldini, Ronaldo, Zidane, Figo, Kluivert, Henry. A mohli by sme pokračovať. Raz to proste príde. Rozlúčka, nech už akokoľvek trpká a dojemná. A je vymaľované. Je koniec.
Prelom februára a marca 2019 priniesol FC Barcelone veľké víťazstvá. Behom troch dní vyhrala na pôde Realu Madrid dva zápasy a jej fanúšikovia oprávnenie “lietajú v oblakoch”. Katalánci tak proti Valencii zaútočia na svoj piaty triumf v Copa del Rey v rade a výrazne sa priblížili aj ďalšiemu titulu v La Lige. Všetko je super, všetko je fajn. Už to len potvrdiť v ďalších kolách a vyradiť Lyon v Lige majstrov.

FC Barcelona má stále reálne šance po druhýkrát vo svojej histórii získať tripple, teda vyhrať domácu ligu i pohár a zároveň ovládnuť Ligu majstrov. Naposledy (a jediný krát) sa jej to podarilo v sezóne 2014/15. Ako už bolo spomenuté, v Copa del Rey čaká Barcelonu finále proti Valencii, v La Lige ju už môže ohroziť prakticky len Atlético (resp. jej vlastné zlyhanie?). Najzaťažkávajúcejšími skúškami si Messi a spol. budú musieť prejsť v Lige majstrov. Tam budú musieť zvládnuť nielen odvetu proti Lyonu, ale následne aj ďalšie dva dvojzápasy a finále. A v hre sú stále prakticky všetci európski giganti.

O aké euforické obdobie teda ide? No, stačí sa pozrieť na ostatných cca 15 rokov a je to jasné. Barcelona vyhrala v tomto obodbí viac než polovicu sezón La Ligy, štyrikrát ovládla Ligu majstrov, pravidelne kraľuje domácemu poháru i superpoháru, triumfovala aj na MS klubov. Inak povedané, viac než tretinu svojich trefejí získala od roku 2005. Toto obdobie je spojené s hráčmi, akými boli Puyol, Ronaldinho, Iniesta či Xavi. V Barcelone bol Neymar, Villa, sú v nej Alba, Busquets, Suárez, Rakitič alebo Piqué. Je v nej však aj Lionel Messi. Hoci nie som fanúšikom Barcelony a kedysi som ho pokladal za simulanta (alebo som sa o to snažil), dnes trizevym roumom musím uznať, že lepšieho hráča som v živote nevidel. Kedysi som si myslel, že odchodom Xaviho či Iniestu celá Barcelona dostane tvrdú facku. Mýlil som sa. Aj bez nich dokáže dominovať La Lige a hoci už tri sezóny netriumfovala v Lige majstrov, stále je jedným z absolútnych TOP klubov. Nech to vyznie akokoľvek, dnes tvrdím jediné. S odchodom Messiho sa podlomia celé zaklady klubu,

Barcelona má možno dosť peňazí na to, aby nakúpila ďalších hráčov typu Coutinho či Dembélé, možno je jej samotný názov zárukou toho, že skvelí hráči jej ponuku neodmietnu, možno má naozaj obrovskú silu. Ale dokedy? Messi je génius, no má 32 rokov. Ani Pelé, Platini, Maradona, Zidane, Beckenbauer, Muller alebo Ronaldinho nevydržali večne. Možno dve, možno tri sezóny ešte Messi dokáže Barcelonu tiahnuť a nie je vylúčené, že jeho úlohou bude tvorenie hry (a teda nepriamo bude presunutý do stredu poľa). Čo ale čaká samotnú Barcelonu ako celok? Netreba byť jasnovidcom, aby si človek uvedomil, že aj hráči ako Suárez, Piqué, Alba, Busquets alebo Rakitič pomaly končia. Ich vek je jasným dôkazom. A čo bude ďalej? Stanú sa Coutinho, Arthur alebo Dembélé ťahúňmi tímu? Dosiahnu raz Messiho parametrov? To je asi nad rámec ľudských síl. Čo sa teda stane? Napodobní sa scenár Realu bez Ronalda alebo ManUtd bez veľkej podfergusonovskej generácie? Je to veľmi reálne. Svoj vek nikto neoklame a behom piatich rokov skončí takmer celá základná zostava Barcelony.

Vedenie Kataláncov nepochybne o tomto vie a priebežne situáciu rieši. Nie náhodou klub v ostatnom období získal už spomínaneho Dembélého, Coutinha, Arthura alebo Semeda. Ale otázkou je, či sa raz niekto z nich (alebo niekto iný) dokáže stať takým rozdielovým hráčom ako Messi. Práve on je totižto pre klub istotou. Bez neho Barcelona bola, je a aj bude silná a konkurencieschopná. S ním je ale výnimočná. Pochopiteľne aj v súčasnosti dokáže vyhrávať zápasy bez Messiho v tíme. No predsa len s ním to ide všetko ľahšie. Aká bude teda budúcnosť FC Barcelony, jej nová “postmessiovská” éra? Skončí sa triumfálne obdobie (veď za ostatných cca 15 rokov získal klub viac ako 30 trofejí)?Páčil sa vám príspevok a ešte nie ste fanúšikom stránky Futbalinak.sk? Zmeňte to hneď teraz >>> TU<<<.


Foto: Twitter

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *