NÁZOR: Toto sú 2 hlavné dôvody, prečo by UEFA mala umožniť spájanie futbalových líg!

Už dlhšie sa o akomkoľvek spájaní európskych súťaží mlčí. Pred pár rokmi tu ale boli návrhy viacerých zväzov, ktoré sa snažili o to, aby svoju súťaž mohli spojiť s inou súťažou, resp. iným zväzom. UEFA však vo všetkých prípadoch zaujala jasný postoj – absolútne zamietla čo i len rokovania. Je to však správne? Ja som opačného názory, hoci jedným dychom dodávam, že treba zároveň všetkému nastaviť isté hranice.Aké návrhy UEFA zamietla?

Najväčšie jednania údajne prebehli medzi zástupcami nórskeho a švédskeho zväzu, diskutovalo sa však aj v iných kútoch Európy – v Beneluxe, na Britských ostrovoch, na Balkáne ale aj v srdci kontinentu, a to priamo medzi Slovenskom a Českom. Dodnes sa ale, ako dobre vieme, nič nezmenilo. Na rozdiel od hokeja či hádzanej, kde sú nadnárodné súťaže celkom bežné.

Dôvody, pre ktoré by bolo veľmi dobré začať o krokoch vedúcich k spájaniu líg diskutovať

Divácky záujem

Ľuda prakticky vo všetkých kútoch Európy futbal milujú. No napriek tomu často vidieť (nielen u nás) poloprázdne štadióny. A to aj na domácich stánkoch popredných celkov. Prípadné spájanie líg by tomu mohlo zamedziť, a teda návštevnosť by takmer určite výrazne stúpla. Odrazu by mali fanúšikovia možnosť sledovať viac kvalitnejších zápasov, čo by bol impulzom vstať a ísť na štadión. Noví súperi, nové formáty súťaží, proste krok vpred. To, že v Nemecku, Anglicku či Taliansku sú na zápasoch desaťtisíce divákov neznamená, že ich je toľko aj v skromnejších pomeroch. A práve to by si mali uvedomiť aj kompetentní v sídle UEFA.Zvýšenie konkurencieschopnosti

Ak nepočítame spanilú jazdu Ajaxu v uplynulej sezóne, že občasný úspech portugalských veľkoklubov, tímy z líg mimo TOP5 nemajú prakticky nijakú šancu uspieť. Jedným z hlavných dôvodov je pochopiteľne finančná nevyrovnanosť medzi tímami z TOP líg a jednoducho povedané, tých ostatných. V prípade, že by sa ale mohli súťaže zlučovať, stali by sa tieto súťaže atraktívnejšie nielen pre fanúšikov, ale aj pre sponzorov, médií či samotných hráčov. Práve táto pozitívna symbióza by mohla zapríčiniť, že by sa zvýšila celková kvalita špičkových klubov aj z “druhoradých” líg. Stačí sa pozrieť napríklad na Balkán, kde sa nájde pár kvalitných tímov najmä v Chorvátsku a Srbsku, nejaké sa ale nájdu aj v Slovinsku a pod. Spoločne by mohli vytvoriť kvalitnú “juhoslovanskú” ligu. Ešte oveľa väčšiu kvalitu by mala zlučena holandsko-belgická liga atď.


Ako to vymyslieť, aby nenastala anarchia?

Ako prvé určite mnohých napadne, že by bol obrovský problém s Ligou majstrov či Európskou ligou. Ako by sa tam tímy kvalifikovali, ak by všetko vyzeralo, či by nenastala anarchia, ak by chceli niektoré tímy hrať inú ligu, ak by sa po jedinom roku či dvoch spolupráca medzi nejakými zväzmi pokazila a vyostrila. Na to by existoval jednoduchý, no účinný “liek”. Jednoducho by sa stanovil dátum, dokedy sa navzájom môžu zväzy dohodnúť a následne by sa rozhodlo, koľko rokov by sa nič nemohlo meniť. Napríklad 5 či rovno 10 rokov.Páčil sa vám príspevok a ešte nie ste fanúšikom stránky Futbalinak.sk? Zmeňte to hneď teraz >>> TU<<<.


Foto: Twitter

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *