Najlepší reprezentačný útočník histórie? Podľa tohto je ním zrejme Cristiano Ronaldo!

Hádky o tom, kto je najlepším futbalistom všetkých čias, sú veľmi častou a v podstate nezodpovedateľnou otázkou. Len ťažko možno porovnávať obrancov s útočníkmi či brankármi, rovnako tak ťažko porovnať hviezdu 21. storočia s hviezdou 50tych či 80tych rokov. Čo sa týka útočníkov, dá sa ako relatívne vierohodné meradlo použiť štatistika počtu gólov.
Ak zabudneme na klubové štatistiky a zameriame sa výhradne na tie reprezentačné, história nám opäť pripraví rébus, ktorého riešenie nie je práve jednoduché. Najlepším reprezentačným strelcov všetkých čias je čerstvý päťdesiatnik Ali Daei. Iránsky útočník strávil mimo Ázie len pár rokov, a to v Nemecku, kde jeden rok obliekal aj dres Bayernu. V jeho drese ale nejako neoslnil, v 32 vystúpeniach dal len 6 gólov. Nikto mu však nevezme 109 reprezentačných gólov z obdobia rokov 1993-2006, ktorými sa stal nesmrteľný. Na jeseň 2003 predstihol dovtedajšieho lídra Ferenca Puskása, ktorý bol najlepším repre strelcom celé polstoročie!Proti tvrdeniu, že najlepším reprezentačným útočníkom by mal byť teda Ali Daei ale hovorí fakt, že drvivú väčšinu svojich gólov strelil výkonnostne slabším, priam amatérskym súperom. Vrámci rôznych kvalifikácii ich za (na ázijské pomery) silný Irán strelil takým súperom, akými boli napríklad Laos, Maldivy, Guam, Srí Lanka, Libanon či Taiwan. A to skutočne nie sú práve zvuční súperi. Unikátom bol napríklad 10. a 12. jún 1996. Irán nastrieľal Srí Lanke a Nepaĺu behom dvoch dní pätnásť gólov, Daei ich zaznamenal deväť. V roku 2000 strelil zase štyri góly Guamu pri výhre 19:0, proti Maldivám v roku 1997 ho zase postavili až v závere, pod výhru 17:0 sa ale aj tak podpísal dvomi gólmi. Najkvalitnejší súperi, proti ktorým sa presadil, boli zrejme Mexiko, Japonsko a Južná Kórea.

Ronaldo síce strelil aktuálne o 21 gólov menej, no proti súperom na úplne inej úrovni. Aj on samozrejme “čelil” aj papierovo slabším tímom ako napríklad Luxembursku, Andorre či Faerským ostrovom, no hattrick dokázal streliť napríklad aj na MS Španielom, nedávno vrámci Ligy národov Švajčiarsku, v minulosti sa pred ním museli skloniť aj súperi ako Holandsko, Belgicko či Argentína. Aj preto sú jeho góly “cennejšie” ako v prípade vyššie spomínaného Daeiho.

Kto ďalší by ešte mohol byť kandidátom na najlepšieho “repre” útočníka? Určite Ferenc Puskás. Ten síce za Maďarsko hrával ešte v rokoch 1946-1956, keď bol náš južný sused považovaný za jeden z naj tímov sveta, no 84 gólov v 85 zápasoch je fenomenálna bilancia. Ronaldo na jeho prekonanie potreboval odohrať viac než 150 stretnutí. V prípade Puskása ale zase treba brať do úvahy dobu, kedy hrával. A počet gólov, ktorý vtedy padal v zápasoch. Fenomenálni Maďari valcujúci svojich protivníkov na začiatku 50tych rokov dokázali v drvivej väčšine zápasov streliť minimálne päť gólov, neraz to bolo aj osem.V poradí ďalší hráči sú podobné prípady ako Ali Daei či Ferenc Puskás. Kunishige Kamamoto bol japonských fenoménom prelomu 60tych a 70tych rokov streľajúci kvantá gólov ázijským amatérom, Godfrey Chitalu zo Zambie bol v 70tych rokoch zase postrachom amatérskych afrických súperov, irácky kanonier Hussein Saeed bol zase ázijskou hviezdou 80tych rokov…

Za pozornosť určite stojí fenomenálny Miroslav Klose, autor 71 gólov za Nemecko, s ktorým získal štyri medaily na MS, jeho predchodca Gerd Muller, legenda 60tych a 70tych rokov, ktorá sa držala takmer celú kariéru nad priemerom gól na zápas či brazílsky kráľ Pelé, ktorého zlaté časy sa datjú do histórie starej pol storočia.

 

Tak čo, kto je podľa vás tým najlepším útočníkom reprezentačných dejín?Páčil sa vám príspevok a ešte nie ste fanúšikom stránky Futbalinak.sk? Zmeňte to hneď teraz >>> TU<<<.

Zdroj|Foto: Twitter

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *