Messi a van Dijk jasnými voľbami: Prečo je však v 3-člennej nominácii na hráča roka opäť aj Cristiano Ronaldo?

Už 34-ročná portugalská superstar sa rovnako, ako v prípade udeľovania cien najlepšiemu hráčovi podľa UEFA, dostala do finálovej trojice k favorizovanej dvojici Lionel Messi – Virgil van Dijk. Na 99% bude Ronaldo “ten tretí”, otázkou ale ostáva, prečo je vlastne vo finálnej nominácii?

Messi & van Dijk v skratke

Dvaja jasní favoriti všetkých ankiet za obdobie 2018/19. Messi opäť tiahol Barcelonu, pričom v La Lige sa stal najlepším strelcom, asistentom, mal najviac streleckých pokusov, najviac vytvorených šancí, najlepším strelcom bol aj v Lige majstrov, kde jeho Barca po neuveriteľnom fiasku na Anfield Road vypadla v semifinále. Virgil van Dijk sa zase stal akýmsi symbolom nepriechodnosti, keďže vrámci Premier League jeho protivníkom štatistici napočítali presne nula úspešných driblingov okolo neho. Van Dijk sa spoločne s Alissonom stali obrovskými oporami defenzívy Liverpoolu, ktorá celé roky najmä vo väčších zápasoch horela. Od Fabia Cannavara v roku 2006 je Holanďan prvým obrancom, ktorý tak extrémne vyčnieval. Ani Sergio Ramos sa podobnej prestížnej nominácie nikdy nedočkal.
Prečo je tam Ronaldo?

Keď sa hovorí o futbale, mnohým ako prvý na um vybehne práve Ronaldo. Áno, päťnásobný držiteľ Zlatej lopty je neskutočným hráčom, možno vôbec najlepším v celej histórii. Celé roky nezastaviteľne prekonával defenzívy súperov. Pravou nohou, ľavou nohou, hlavou. Góly dokázal dať čímkoľvek a z najrôznejších vzdialeností. Takmer dozaista je tým najkomplexnejším zakončovateľom, aký kedy po trávniku behal. Šesť rokov v rade prekonal v drese Realu 50-gólovú hranicu, čo (keby to nebola pravda) znie ako sci-fi. Ronaldo je aj mužom veľkých okamihom, čo dokazuje aj svojimi impozantnými štatistikami v Lige majstrov či v drese svojej reprezentácie. Toto všetko uznávam a sám jeho výkony obdivujem.

Čo ale sezóna 2018/19? Ronaldo prijal ohromnú výzvu a po deviatich rokoch opustil Real Madrid a zamieril do “neprebádanej” Serie A. Pochopiteľne, jeho novým domovom sa stal najväčší taliansky klub – Juventus. Klub, ktorý celé roky neohrozene kraľoval domácej lige aj bez Ronalda. Fanúšikov zrejme nesklamal, no na štatistiky z Realu veruže nedosiahol. A to ani zďaleka. Tam pravidelne prekonával 50-gólovú métu a ešte vo svojej poslednej sezóne zaznamenal v 42 zápasoch presne 42 gólov, pričom na jeden gól potreboval v priemere 86 minút. V Juventuse vo svojej debutovej sezóne nastúpil do 43 zápasov, odohral ešte o dvesto minút viac, no presadil sa “len” 28 krát. Na gól potreboval v priemere 136 minút. Za celú sezónu zaznamenal jediný hattrick, a to v osemfinále LM, kde Juventus vyhral v odvete s Atléticom Madrid 3:0.Čo sa týka reprezentácie, tú doviedol k trofeji v prvom ročníku Ligy národov UEFA. No skupinovú fázu na jeseň vynechal, prišiel až na júnový záverečný turnaj, kde ako kapitán teda zodvihol trofej. Okrem nej vyhral aj Serie A, no to už je v prípade Juve akási rutina. Za to nedokázal odvrátiť štvrťfinálové vypadnutie s Ajaxom v LM a v rovnakej fáze Juventus kapituloval aj v talianskom pohári s Atalantou.

Ako sa tak pozerám, tak sa pozerám, nemôžem hodnotiť Ronaldovu sezónu ako nejako mimoriadnu. V Serie A skončil medzi strelcami na 4. mieste, v LM sa so 6 gólmi delil o 3. miesto, taký Messi strelil dvojnásobný počet gólov. Ronaldo sa možno aklimatizoval v novom prostredí dobre a tak trochu podľa očakávaní, no jeho nominácia je snáď už rutinou a tentokrát si ju vyslúžilo skôr jeho meno. Ak už nejdeme hodnotiť hráčov na iných postoch, ako napríklad fantastického Alissona, tak sa pozrime len na útočníkov.

Také štatistiky ako Ronaldo mali aj Salah, Mané, Aguero, Aubameyang, Lewandowski, Mbappé, no aj 36-ročný veterán Quagliarella (ten strelil v Serie A o 6 gólov viac), a napríklad aj Benzema, ktorý strelil vo všetkých súťažiach o dva góly viac ako Ronaldo. Netreba zabúdať ani na mašinu nazývanú ManCity, kde herne excelovali aj Sterling či Bernardo Silva. Takže prečo je v nominácii práve Ronaldo? Že by malo takú váhu to portugalské zlato v Lige národov? Alebo ho tam vystrelil jeden hattrick do siete Atlética Madrid? Alebo proste je to len o jeho mene, ktoré si vydobyl behom ostatných pätnástich rokov? Či o marketingu? Nezaslúžil by si poctu byť v TOP3 niektorý iný hráč?

Foto: Twitter

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *