Matematika hovorí jasnou rečou: Remíza v Chorvátsku bude pre Slovensko prehrou!

Blíži sa posledná reprezentačná prestávka roku 2019 a počas nej sa rozhodne o tímoch, ktoré sa kvalifikujú na EURO 2020. Samozrejme, novovzniknutá Liga Národov umožní ešte šestnástim tímom dodatočného kvalifikovania sa, no teraz treba myslieť len na to, ako sa vrtkavej jarnej play-off vyhnúť.

Skupina E, v ktorej je aj Slovensko, je pred poslednými dvomi hracími dňami a teda štyrmi zápasmi, poriadne zamotaná. Postúpiť stále môžu ešte štyria účastníci, zároveň nik nemá istotu, a teda ani líder skupiny a úradujúci vicemajster sveta – Chorvátsko, na ktorého pôde sa 16. novembra predstavíme.

Aktuálna tabuľka:

  1. Chorvátsko – 14 bodov – 7 zápasov
  2. Maďarsko – 12 bodov – 7 zápasov
  3. Slovensko – 10 bodov – 6 zápasov
  4. Wales – 8 bodov – 6 zápasov
  5. Azerbajdžan – 1 bod – 6 zápasov

Program skupiny E:

  • 16.11. – 18:00 – Chorvátsko – Slovensko
  • 16.11. – 20:45 – Azerbajdžan – Wales
  • 19.11. – 20:45 – Slovensko – Azerbajdžan
  • 19.11. – 20:45 – Wales – Maďarsko

Za akých okolností Slovensko postúpi?

Ak hovoríme o priamom postupe zo skupiny bez spoliehania sa na Ligu Národov, matematika je jasná. Postupujú prvé dva celky. Na rozdiel od predošlých kvalifikácií sa netreba obávať toho, že najhorší druhý by musel hrať baráž, no neexistuje ani teória, že tretí tím bude mať istý postup. Jednoducho treba skončiť najhoršie na druhom mieste a postup je vo vrecku.

Vzájomné zápasy so súpermi

Aktuálne by sa mohlo stať, že rovnaký počet bodov môžeme mať na konci kvalifikácie tak s Chorvátskom, ako aj s Maďarskom i Walesom. Bohužiaľ, len s Maďarskom sme vo vzájomných zápasoch na tom lepšie. Teoreticky aj s Chorvátskom, no vzhľadom k domácej prehre 0:4 je výhra minimálne o päť gólov (príp. o štyri – 1:5, 2:6,…) v Záhrebe naozaj len teóriou. Matematika pripustí aj záverečnú tabuľku, v ktorej budú mať tri tímy rovnaký počet bodov (buď my, Wales a Chorvátsko po 14 bodov alebo my, Maďarsko a Wales po 12 bodov). V prvom prípade by sme skončili tretí, v druhom by záležalo na tom, o koľko gólov by Wales zdolal Maďarsko.

Kedy Slovensko postúpi?

Možnosť č. 1 – Najjednoduchší spôsob, a síce výhra v Chorvátsku i doma s Azerbajdžanom. V tom prípade by sme mali bilanciu 5-1-2 a vyhrali by sme skupinu.

Možnosť č. 2 – Spoliehanie sa na remízu Maďarska vo Walese. V tom prípade by Maďarsko ukončilo skupinu s 13 bodmi a Wales by zároveň mohol získať maximálne 12 bodov. Nám by tak stačila jedna výhra (jednoduchšie pochopiteľne s Azerbajdžanom) a druhý zápas by tak bol nepodstatný. Mali by sme 13 bodov a lepšie vzájomné zápasy s Maďarskom.

Možnosť č. 3 – Spoliehanie sa na pomoc Azerbajdžanu. Ak by trpaslík skupiny zdolal doma v Baku Wales, vyradil by ho z bojov o postup. My by sme tak aj v prípade prehry v Chorvátsku bez problémov “žili”. Následne by sme sa však museli spoľahnúť na to, že Wales doma neprehrá s Maďarmi a my trpaslíka z Azerbajdžanu zdoláme.

Možnosť č. 4 – Tá najšťastnejšia možnosť, akú by sme mohli zažiť. V tomto prípade nepotrebujeme vyhrať a postačia nám aj dve remízy. Zároveň však musí Wales buď prehrať v Azerbajdžane a zdolať Maďarsko alebo v Azerbajdžane remizovať a následne poraziť Maďarsko o jeden gól alebo práve 2:0.Záver

Z toho vyplýva, že duel v Chorvátsku pre nás skutočne (viac-menej) nemá tri výsledky, ale len dva. Víťazstvo bude znamenať, že všetko bude v našich rukách, lebo sa dostaneme pred Maďarsko (a dokonca sa následne môžeme spoliehať aj na to, že postúpime, aj keď nevyhráme s Azerbajdžanom.

Ak však nevyhráme, ostaneme za Maďarskom a budeme sa musieť spoliehať na pomoc Walesu, ktorý však rovnako môže postúpiť. Ak v Chorvátsku prehráme, prípadný postup bude viesť cez Možnosť č.2 a Možnosť č. 3. Ak remizujeme, aj cez krajne nepravdepodobnú náhodnú Možnosť č. 4.

Jednoducho povedané, ak Wales vyhrá oba svoje zápasy alebo Maďarsko svoj jeden zápas, Slovensku nebude stačiť získať tri body, no ani štyri body…


Páčil sa vám príspevok a ešte nie ste fanúšikom stránky Futbalinak.sk? Zmeňte to hneď teraz >>> TU<<<.


Foto: Twitter

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *