Legenda zahalená tajomstvami: Josef Bican – “predchodca” Pelého!

V súčasnosti to nie je problémom, v období, keď po trávnikoch “lietal” Josef Bican, to ale také jednoduché nebolo. Reč je o podrobných štatistikách a oficiálnych záznamoch z futbalových stretnutí. Aj preto okolo legendárneho Čecha Josefa Bicana koluje množstvo neoverených a predovšetkým neoveriteľných faktov.

Kto to vlastne bol? Josef Bican je (resp. bol) pražský rodák (nar. 1913), ktorý však vyrastal a začínal s futbalom v Rakúsku. Väčšinu svojej kariéry ale strávil v pražskej Slavii. Pôvodne reprezentoval Rakúsko, neskôr Československo. Okrem iného je však podľa futbalových historikov najlepším futbalovým strelcov všetkých čias, za sebou teda zanechal aj samotného kráľa Pelého. Dôveryhodnosť údajov však mnohí v jeho prípade spochybňujú.

Podľa spomínaného prieskumu pod záštitou športovej organizácie RSSSF zaznamenal Josef Bican počas aktívnej kariéry v najvyšších ligových súťažiach, národných a medzinárodných pohároch klubov a medzinárodných stretnutiach celkovo 805 gólov. Za ním nasledujú v tomto ohľade Romário (772), Pelé (767), Ferenc Puskás (746) a Gerd Muller (735). Aspoň 500 gólov podľa týchto štatistík zaznamenalo celkovo 28 futbalistov, z aktívnych hráčov Ronaldo, Messi a Ibrahimovič.

Samotný Bican ale podľa organizácie historikov a štatistikov (IFFHS) nastrieľal vo svojej kariére najmenej 1468 gólov, teda aj v tomto prípade viac ako Pelé (ten ich vraj strelil 1281). Rôzne dohady ale smerujú k tomu, že Bican ich mohol dať až okolo dvoch či troch tisíc. Toto číslo sa už pochopiteľne javí ako prehnané aj napriek jeho dlhej kariére (medzi seniormi začal hrať už ako 15-ročný a v nižších českých ligách hral ešte ako 42-ročný. Absolútnym unikátom je ale nepochybne aj skutočnosť, že za Slaviu v roku 1937-1948 odohral 217 ligových duelov a zaznamenal v nich 395 gólov! Priemer na zápas mal teda 1,82 gólu, teda cca 9 gólov na 5 stretnutí! V rekordnej sezóne 1943/44 dal v 26 zápasoch 57 gólov, v sezóne 1939/40 zase 50 gólov v 22 ligových zápasoch. Až dvanásťkrát behom kariéry ovládol tabuľku strelcov prvej ligy (raz z toho rakúskej). Klubu vystrieľal okrem domácich titulov aj profej pre víťaza Stredoeurópskeho pohára v roku 1938, no i ďalšie menej významné trofeje.

Darilo sa mu aj na reprezentačnej úrovni, veď v 34 dueloch dal 29 gólov. Mohlo ich byť oveľa viac, no počas 2. sv. vojny sa medzištátne zápasy príliš nehrali. Rôzne zdroje uvádzajú, že okrem skvelých zakončovateľských schopností vynikal aj rýchlostne, keďže 100 metrov vraj zabehol za 10,8 sekundy, pritom v tom čase podobný výkon nedokázali predviesť ani mnohí “profesionálni” špintéri. Pochopiteľne, hráči z tejto doby, podobne ako ešte aj z Pelého éry, ktorá začala vlastne až po odchode Bicana do “dôchodku”, nikdy nebudú môcť byť detailne preskúmaní a takisto ani ich štatistiky. Tak či onak sa ale v prípade Bicana muselo jednať o výnimočného kanoniera, ktorí suverénne prevyšoval všetkých súčasníkov. Nie je náhoda, že bol vyhlásený aj za najlepšieho českého futbalistu 20. storočia! Zomrel v roku 2001 v domácom prostredí krátko pred Vianocami.


Páčil sa vám článok a ešte nie ste fanúšikom stránky Futbalinak.sk? Zmeňte to hneď teraz >>> TU<<<.

Zdroj: Wikipedia | Foto: Twitter

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *