5 zaujímavých faktov o trpaslíkovi – reprezentácii Andorry!

Andorra, maličký štátik rozprestierajúci sa medzi Španielskom a Francúzskom, si vlastný futbalový zväz založil v roku 1994, členom UEFA i FIFA sa stal v roku 1996. Do diania sa však Andorra zapojila až v roku 1998, keď vstúpila premiérovo do kvalifikácie o EURO 2000…

Ak si niekto myslel, že krajina obklopená dvomi špičkovými futbalovými krajinami môže mať solídny potenciál, mýlil sa. Predsa len, Andorra je nielen hornatým štátom, ale zároveň skutočne malým. Má len 468 kilometrov štvorcových a necelých osemdesiat tisíc obyvateľov (teda toľko, ako Banská Bystrica či Žilina). Niet sa čo čudovať, že sa nikdy neprebojovala na záverečný turnaj.

5 faktov o andorrskej reprezentácií:

Tretie kvalifikačné víťazstvo – v piatok 11.10.2019 zdolala Andorra v domácom prostredí Moldavsko 1:0. Bolo to len jej tretie víťazstvo vrámci kvalifikačných cyklov od roku 1998. Celkovo to bol jej 109. duel v kvalifikáciách. Okrem toho zaznamenala aj tri remízy.

398 minút na gól – v spomínaných 109 dueloch strieľa Andorra gól v priemere každých 109 minút, ak vezmeme do úvahy všetky medzištátne zápasy, na gól v priemere fanúšikovia Andorry čakajú “len” 340 minút.

49 súperov – od roku 1996, keď odohrala Andorra svoj prvý duel proti Estónsku, k dnešnému dňu (13.10.2019) má na konte 161 medzištátnych zápasov proti 49 rôznym súperom. Jediným súperom, s ktorým má však Andorra kladnú bilanciu, je San Maríno. Vyrovnanú bilanciu má aj s ďalšími krajinami, medzi ktoré patria Čína, Kapverdy, Lichtenštajnsko, Malta a SAE.

Najvyššie výsledky – čo sa týka výhier, Andorre sa trikrát podarilo vyhrať 2:0 (proti Bielorusku, Albánsku a San Marínu). Vysokých prehier má Andorra viac, no nikdy sa v jej zápase nezrodil dvojciferný výsledok. Najvyšší rozdiel bol o sedem gólov – v Česku prišla prehra 8:1 a v Chorvátsku 7:0.

Najväčšia osobnosť – aktuálne už 39-ročný stopér Ildefont Lima je celé roky kapitánom reprezentácie, jej rekordérom v počte štartov a dokonca aj gólov. Strelil totižto až 24% všetkých gólov Andorry. V najlepších rokoch hral v Španielsku, napríklad za Las Palmas, Vallecano a dokonca krátkodobo pôsobil aj v slávnej mexickej Pachuca CF.

Páčil sa vám príspevok a ešte nie ste fanúšikom stránky Futbalinak.sk? Zmeňte to hneď teraz >>> TU<<<.